*מעט על אורוגוואי

אורוגוואי קיבלה את שמה מנהר אורוגוואי החוצה את המדינה לאורכה ומפריד בינה לבין ארגנטינה.

הנה הסיפור המעניין

כשבשנת 1516, חואן דיאז דה-סוליס – נווט פורטוגזי הגיע לשפך של ריו דה לה פלטה, הוא היה משוכנע שגילה ים עם מים מתוקים, וחשב לעצמו ש"ים" זה, יוכל להובילו עד לים הפסיפיק.

הוא הפליג לאורכו של הנהר עד לסופו כדי לגלות עם ירידתו מהספינה שה"צ'רואס" Charruas ילידי המקום גילו אותו עוד הרבה שנים לפניו.

הוא גילה שאותם המקומיים קראו לנהר בשם מאוד מיוחד-אורו-גואי בשפתם הפשוטה "נהר הציפורים הצבועים" קונוטציה וזיהוי לפיסת גן עדן שהם חיו בה באותם זמנים-לפני הכיבוש הספרדי.

ה"צ'ארואס" יוצאים לדייג בנהר אורוגוואי

מקום זה, הנקראת היום פונטה גורדה, (הפינה העבה) נחשבת כיום כהקילומטר ה-0 של נהר הכסף.

בדיוק במקום הזה, הייתי עם דייגים מקומיים שלימדו אותי את סוגי הציפורים הרבים שמצאו בפיסת גן עדן זה את ביתם המקורי .

הנהרות של אורוגוואי

אורוגוואי נמצאת ממש על החוף המזרחי של דרום אמריקה (חוף האוקיינוס האטלנטי), ותוחמות אותה ברזיל מצפון וארגנטינה ממערב. כאמור בתחילת הכתבה, מדרום נמצא השפך הרחב של ריו דה לה פלאטה (Río de la Plata), ואילו במזרח נושק לה האוקיינוס.

במעלה נהר זה, התפתח לפני מאות שנים, התיישבויות קטנות של מיסיונרים על מנת להמיר את דתם, שרידי ישובים אלו, מצויים כיום בברזיל, פרגוואי וארגנטינה, (מחוז Misiones) ניתן לומר ולקבוע שקו הגבול הדמיוני,העובר בין אורוגוואי ובין ארגנטינה הוא נהר אורוגוואי.

גונה מרין - Laguna Merin

לגונה מרין Laguna Merin

זוהי לגונה רחבה ויפהיפיה הממוקמת בין אורוגוואי לברזיל. אורכה 180 ק"מ ורוחבה 40 ק"מ. היא רדודה למדי והיא מתאימה רק לשיט ספינות קטנות. בינה לבין האוקיינוס האטלנטי ישנה רצועת חול נמוכה ברוחב 15-56 ק"מ. מימיה מתנקזים ללגונת דה לוס פאטוס Laguna de los Patosהנמצאת מצפון.

ההידרוגרפיה של אורוגואי:

כוללת מערכת של נהרות,נחלים,אגמים וחופי הים האטלנטי.

ברמה הידרוגראפית, אורוגוואי משתייכת למדרון האטלנטי ,הוא קו פרשת המים המקומי-כיוון שחלקיו הגבוהים של האנדים בעצם מחלקים את מפלסי המים,ברמה יבשתית,כך שהיא מתירה למי הגשמים להגיע למערכת האגמים, ובכך לייצר שני מדרונים עיקריים באמריקה הדרומית.

גאוגרפיה-הידרוגרפיה

הרשת ההידוגרפית של אורוגוואי היא בעלת חשיבות גדולה, כיוון שמדובר במדינה לא גדולה במיוחד, מערכת הנהרות צפופה ומסועפת מאוד, אך החדשות הטובות הן שהשייט הוא מועט וכמעט אפסי.כל הזרמים ומי הגשמים השנתיים יש להם מוצא אחת בלבד: הים האטלנטי.

קיימים נהרות עם זרימה לא סדירה, לכן שטפונות ועליית מפלסים מאוד נדירים באיזורים אלו.רבים מן הנהרות מדשנים את אדמת המדינה,והתוצאה הישירה מבטיחה אדמה לחה רוב ימות השנה.

באורוגוואי קיימות שלושה פרשות מים גדולות ועיקריות,

  1. נהר אורוגוואי
  2. ריו דה לה פלטה (נהר הכסף)
  3. לגונת האטלנטי מרין שהזכרנו קודם.

נהרות והנחלים מכוונים לארבעה כיוונים: מערב, מרכז, דרום ומזרח.

מערב-האגן של נהר אורוגוואי:

החשוב ביותר במדינה, נהר אורוגואי מתחיל בברזיל, מגיע לארגנטינה ומתמזג בסופו עם ריו דה לה פלטה.

החשיבות בא לידי ביטוי כיוון שמשמש כקו תקשורת עיקרי עם מדינות שכנות.

מרכז-אגן הנהר השחור

הוא מוגבל על ידי Cuchilla Grande ממזרח, ממערב Cuchilla de Haedo ו Cuchilla Grande del Oeste דרום מערבי. זהו האגן הגדול ביותר במדינה.

דרום-אגן של ריו דה לה פלטה

אגן זה חתום על ידי Cuchilla Grande del Este והמערב.נהר הכסף רחב מאוד והחול הקשה למדיי שמתיישב בתחתיתו, מייצרת גבעות תת-מימיות המקשות את הנווט בו.

מזרח-אגן לגונת מרין

אגן לגונת מרין גובלת על ידי Cuchilla Grande עם האוקיינוס האטלנטי ומצטרפים אליה בדרך נהר ייגוארון, טאקוארי אולימר וסאן לואיס, יחד עם עוד

נהרות קטנים יותר שטח כל הנהרות ביחד מגיעים ל 62,250 ק"מ מרובעיים (!)