הקרנבל באורוגוואי הוא פסטיבל עם אופי לאומי מובהק והוא פופולארי מאוד בקרב תושבי הבירה-מונטווידאו. הוא מתקיים בכל שנה מאמצע ינואר עד סוף פברואר, ונחשב לקרנבל הכי ארוך בדרום אמריקה עם 40 יום של חגיגות צבעוניות, תהלוכות ומוזיקה נהדרת. במהלך תקופה זו, הקרנבל משלב חגיגות אירופיות ואפריקאיות. הערכה מדברת, שבשמונת השבועות שהוא מתקיים, נמכרים יותר כרטיסים מבכל אירוע תרבות אחר הכוללים בתוכם גם הכדורגל, שכידוע הינו התחביב הלאומי והפופולארי ביותר. במהלך 2007, הקרנבל הוכרז ע"י הנשיאות כנקודת עניין לאומית ונחשב כאמור למסיבה הכי טובה בעיר.

היסטוריית הקרנבל

הקרנבל נחגג עוד מהתקופה הקולוניאלית, הוא מתקיים בכל הערים והעיירות.

הכובשים מתברר ,הביאו עמם לא רק את פסלי האלים שלהם אלה גם מסורת של חגיגות להפגת המתח וגם לפריקת העול אחרי חודשים רבים בלב הים.

במשך 100 שנה, הקרנבל באורוגוואי התקיים ללא נוכחות שחורה, התהלוכות והמסיבות היו רק תחרויות תחפושות ומשחקי מים ברחובותיה של הבירה, הנוכחות השחורה מתחילה בשנת 1750 כאשר מגיעות ספינות עבדים ראשונות לנמל מונטווידאו. הכאב, ההתעללות הפיזית והנפשית בקהילה השחורה, תיצור עם הזמן קצב המדמה את פעימות ליבם של העבדים, והשתוקקותם לאפריקה האבודה שלהם. הופעותיהם הראשונות של השחורים מתרחשת בשנת 1870 ובמהלך 6 השנים הבאות, מתאגדות קבוצות וכך נוצרת קבוצת ה – Lubolos המוכרת כיום.

הקרנבל כיום

הקרנבל במונטווידאו נפתח במצעד שנערך ברחובה הראשי של הבירה "18 ביולי" (יום המציין את חתימת החוקה בשנת 1830), הרחוב נסגר מכל הכיוונים כדי לתת במה לאלפי החוגגים, ביניהם נוכל לזהות להקות קומיקאים, לוליינים, ה – cabezudos המפורסמים – אלו הן הבובות הצבעוניות ענקיות שאין אורוגוואי אחד שלא יגיד לכם שזהו חלק מילדותו ויתרגש אל מול מחזה מרהיב זה.

עוד מתוך הפתיחה הרשמית של הקרנבל ניתן להבחין גם בקבוצות רקדנים שחורים המבצעים את תהלוכת ה -"Murga" ,שניתן להגדירו כז'אנר תיאטרלי / מוזיקאלי אך בעיקר זהו שם שניתן לקבוצות העוסקות בו, הקבוצות שבד'כ משתתפות בקרנבל ומבצעות את תהלוכות ה-Murga" הן בנות 13 עד 17 משתתפים עם ליווי מוסיקאלי של בומבו (תוף צר וארוך) ומצלתיים.

במהלך כל הקרנבל משתתפים קבוצות רבות של "Murga" ואף מתקיימות תחרויות על מקום הראשון של הבוצה המצטיינת. התחרויות מתקיימות עוד משנת 1910 (!) וזה רק מראה על חשיבותה ועומקה השורשית של תרבות זו.

במהלך הקרנבל הצבעוני ניתן לראות גם את ריקוד ה – "Gramillero" גבר המחופש חצי רופא וחצי מכשפה שתמיד נמצא ליד ה-מאמה הזקנה, המחזיק בידו האחת תיק מלא עשבי ריפוי ושיקויים אחרים (גם שיקוי האהבה..) כדי לשמור את בני הבית מכל רע, ובידו השנייה מקל הליכה.

יש גם את "תהלוכת הקריאות" Desfile de las Llamadas המתייחס לתקופת העבדות של השחורים, והקשר שלהם היחיד היה דרך תיפוף התופים בקצב ה- Candombe"

"תהלוכת הקריאות" מתקיים כשבוע לאחר תחילת הקרנבל המסורתי, בשכונות Sur (דרום) וגם פלרמו (Palermo) ברחובה המפורסם של מונטווידאו Isla de Flores, אלפי נגני התופים יאירו את השכונות להנאת כולם בקצב ה"קאנדומבה" Candombe.

התהלוכות של העיר מתחילות בכיכר החוקה, וחוצת כמה מרחובותיה של העיר העתיקה -עד רחובה הראשי -18 ביולי כאשר היעד הסופי זה Plaza Cagancha ומשם חזרה לנקודות ההתחלתיות של המצעד.

הקדימה הטכנולוגית מחליפה עם השנים את תאורת הגז הישן בחשמל, כשהצבעים של הקרנבל מעטרים את רחובותיה של הבירה במשך חודש וחצי מלאי מוזיקה טובה, מראות בלתי נשכחים ובעיקר קצב-קצב הקרנבל הכי ארוך של דרום אמריקה.

להתראות בקרנבל של מונטווידאו !!