Mate

מטה הוא משקה המופק מעירבוב של Yerba Mate ייבוש עלים וכתישתם גס והוא אחד האלמנטים התרבותיים אופיינים והמסורתיים בדגש על התרבות האורוגוואית ככללה. מנהג השימוש של טרמוס ועזיבת האופן שבו מחממים את המים בקומקום הוא פרי המצאה אורוגוואית וזאת בכדי להוציאו החוצה ולהתענג עליו גם מחוץ לקירות הבית.בצורה זו ,המטה נצרך במקומות רבים במדינה החל ממקומות ציבוריים ועד מקומות העבודה – עובדה זו מסמלת את mate-d79ed798d794אחת מנופיה הכי מסורתיים והיומיים בחברה האורוגוואית.

טנגו -Tango

טנגו הוא אחד הביטויים התרבותיים האמיתיים והמקוריים ביותר של ריו דה לה פלטה. הוא נולד מהשילוב של המסורות מוסיקליות של מקצבים וכלים אפריקאים ,אירופיים וקריאוליים, הטנגו בעצם עדות אמיתית להיסטוריה

d7a2d79cd799-d794d79ed798d794התרבותית של האזור. מקצבי הטנגו התרחשו גם במונטבידאו וגם אצל שכנתה הנצחית-בואנוס איירס והדוגמה המוחשית ביותר ניתן לקבל דרך המחזות "La Morocha" שנכתב בבואנוס איירס על ידי יליד אורוגוואי אנריקה סבורידו בשנת 1905, והמחזה "Mi Noche Triste" שנכתב באורוגוואי על ידי יליד ארגנטינה פסקואל קונטורסי בשנת 1916.

ההימנון של כל הטנגואים, אם תרצו-אם כל הטנגואים "La Cumparsita" tangoנכתב על ידי יליד אורוגוואי גרארדו מאטוס רודריגז , קרלוס גרדל נחשב לזמר הטנגואים הגדולים של אורוגוואי אם כי יש חלוקי דעות על מקום הולדתו-אורוגוואי או ארגנטינה.כל מדינה מחשיבה עצמה כארץ הולדתו של זמר גדול זה.

מכל מקום, דו-קרב מתנהל מזה כמאה שנה בין אורוגוואי וארגנטינה איפה באמת נולד הטנגו וגם היכן נולד גרדל, ועד שתימצא קפסולת הזמן אם בכלל קבורה באיזה מקום, אנו נמשיך להנות ממקצב זה במשך הדורות הבאים.

קרנבל Carnaval

חגיגות הקרנבל באורוגוואי הן הארוכות ביותר בעולם, הוא נמשך לאורך כל חודש פברואר וחלק ניכר מחודש מרץ. במשך 40 יום מתקיימות תהלוכות רחוב,בובות ענקיות,שלל מקצבים ושכונות רבות בעיר מונטווידאו נצבעות בגווני רבים והשמחה מתפזרת בכל רחבי העיר.קרנבל זה מתחיל ביום שבת האחרון של חודש ינואר עם מצעד ההשבעה הססגוני לאורך רחובה הראשי של העיר Avenida 18 de Julio בו כל קבוצות המצעד המעורבות מציגות לראווה את ריקודיהם ותלבושתם המסורתיים.אירוע אחר זהו ה Desfile de las LLamadas "תהלוכת הקריאות שבעצם משחזר את הקריאות של התופים לכל העבדים שחיו מחוץ לחומות העיר למפגשי היכרות והתרבות הייחודיים שלהם אי שם במאה ה-19.
יש לציין את אלפי הצופים הרוקדים לפי הקצב המטורף ומלווים את התהלוכות היפות המתקיימות בכל שנה.מחזה צבעוני ומרגש כאחד.

הקריאות בקרנבל האורוגוואיי - Desfile de Llamadasפולקלור אורוגוואי

קיימים הרבה ביטויים הנובעים ממקורות שונים , מצד אחד יש את השירים והריקודים שנולדו באיזורים הכפריים כמו La Vidalita , La Milonga , La payada וגם El Pericón שהמאפיין הבולט שלהם שהן תמיד מלווים בגיטרה, כלי נגינה זה הובאה למדינה בזמן הכיבוש הספרדי והוא חלק בלתי נפרד מהזמר הכפרי, עוד כלי נגינה המלווה את המוסיקה המקומית הוא האקורדיון אם כי פחות מוכר אך קולותיו העמוקות וקצבו החינני רק העשירו את המוסיקה הפולקלורית.

עוד כלי מיוחד ושמאפיין את הפולקלור האורוגוואי הוא התופים Tamboriles

תופי ה-Tamborilesמשמשים כדי לנגן מוסיקת candombe. הם עשויים מעץ ועיצובם עגול בדומה לחביות קטנות – עור מתוח בחלקו העליון לתיפוף והבסיס התחתון צר יותר.וקיימים שלושה גדלים: פסנתר (טווח נמוך), צלצול (טווח טנור) וקטן (טווח גבוה).התופים עשויים מעץ ומעוצבים במעוגל.

ה-Tamboriles מחממים כדי לנגן מוסיקת candombeפסטיבלים קריואוליים Fiesta Criollas

קריאולי:אדם שנולד במדינת אמריקה לטינית אך מוצאו באירופה.

דרך מסיבות ופסטיבלים שנערכים לאורך כל השנה על פני מקומות רבים באורוגוואי, מסיבות הקריאוליים הם פסטיבלי הכפריים המאופיינים בתהלוכות סוסים, תחרויות,ובשר-הרבה בשר דוגמאות מובהקות לכך הם, חג ה- Patria Gaucha במחוז Tacuarembó, שבוע ה-קריאולה באיזור פראדו במונטווידאו ובפארק רוזוולט במחוז Canelones.

גסטרונומיה באורוגוואי

עם הכרה והכבוד הבינלאומי – ללא ספק, הגריל או מנגל (ה-Parrilla) היא בה"א ידיעה אחד מרגעי השיא של התפריט האורוגוואי. הוא מורכב מסוגים שונים של בשר בקר איכותי הנצלים לאיתם ב Parrilla ,מנגל אימתני העשוי ברזל ונבנה במיוחד עבור מטרה זו.הסוד העתיק ששומר על שיטת הצלייה , Patria Gaucha חג ההוא שזה מאפשר את הריכוז של כל המיצים שנאגרו בתוך הבשר ושיישמרו לאורך כל הצלייה עד להגעת המנה לצלחת.

יינות

יינות תוצרת אורוגוואי הם אידיאליים ללוות את תחילת צליית הבשר, ועד שהמנה מוכנה, פריט חובה בכל פעם שה-Parrilla נדלקת.היינות מוכרים בעולם ואף זן מיוחד של Tannat שמקורו בצרפת והובאה בשלהי המאה ה-19 עקב הצלחתו הרבה – אורוגוואי הפכה למעצמת יין בזן מיוחד זה.

tannat-d794d798d795d791-d791d7a2d795d79cd79d-d794d796d79f-d792d793d79c-d79bd790d79f