צפייה בלווייתנים היא חוויה ייחודית, מרגשת ויוצרת שמחה גדולה לכל הצופים בה.

בחודשי האביב , הדבר הופך לאירוע משמח של ממש כשניתן לראות את היונקים הגדולים בעולם מזנקים בלב ים יחד עם צאצאיהם, או שבקבוצות גדולות, לפעמים ההצגה הזו היא די קרובה לקו החוף. התצפיות הן בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחה"צ המאוחרות .לאחר צפייה מרהיבה מסוג זה, זה ישאיר אותנו עם תחושות מופלאות על עצם העובדה שאנו שותפים למשהו שונה, אישי שלא ניתן להשוות לשום דבר דומה שראינו או הרגשנו בעבר.

חשוב לדעת שאורוגוואי לא רק מסעיית באמצעות התקנות הנוקשות שלה בהגנה על מגוון רחב של לוותינים ,אלה גם שומרת עליהם מפני סכנת הכחדה ממשית ואילו הלווייתנים, כאילו מבינים את זה ומציעים לנו מופעי מים בלתי נשכחים.

לווייתנים

סיפור אישי שקרה לי באופן לגמרי מקרי, כשביקרתי במקומות אלו בהיותי לבד, צפיתי באחת מן המופעים הללו, וללא מצלמה זמינה…ואני ,נפעמת מהמחזה המרהיב התיישבתי לי לצפות בהם כשהן קופצות ומשחקות עם הדורות הקטנים וההצגה הפרטית שלי נמשכה מעל שעה, פשוט התרגשות גדולה והכרת תודה שהייתה כמתנה בלתי צפויה של החיים. – ג'נין אובל

קרה משהו טוב בשנים האחרונות לאוכלוסיית הלווייתנים הנמצאת בסכנת הכחדה ממשית, בשנת 1995 מגוון אוכלוסיית הלוויתנים הגיע קרוב ל 5,000 בהתחשב שבמאה ה-18 שנת 1800 היו 300,000 לווייתנים בעולם, לצערנו בשל צייד לא חוקי הופחת מספר זה והכמות דוללה , ואודות לפעולות שבוצעו במשך השנים על ידי אירגוני שימור אוכלוסיית הלוויתנים ,המספרים לא רק שהפסיקו לרדת אלה גדלו לכ-7,000 כיום – מספר לא מבוטל לכל הדעות.

בהצבעה שנערכה לא מכבר, לא היה צל של ספק שהפרלמנט האורוגוואי יחליט ,בסעיף מספר 19.128 לחוקה וברוב קולות על חוק המצהיר על אורוגוואי כנותן "מקלט תמידי" ללווייתנים ודולפינים המגיעים לאזורים השונים של המדינה , החוק הוכרז במהלך חודש ספטמבר 2013 על ידי הפרלמנט עם חתימתו של הנשיא חוסה מוחיקה, זוהי ללא ספק תרומה חשובה לשימור של יונקים ימיים.

חוק זה קובע כי גם המים הטריטוריאליים כמו האזור הסחר הכלכלי הבלעדי כשל אורוגוואי הוא מקלט לווייתן ודולפין, וחל איסור מוחלט על צייד ,דייג וכמובן רדיפות אחרי סוגים אלו של יונקים.

החוק קובע גם על איסור של הובלה של דולפינים או לווייתנים חיים, למעט אותם מקרים הנחשבים לעניין מדעי או רפואי, אשר הינם בהגדרת מוצדקים, ומהווים במקרים רבים קרן הצלה לרבים מן היונקים על ידי הרשויות הלאומיות. האיסור חל על כל כלי שייט הנושא כל דגל גם לאומי או בין לאומי.

הלווייתן הדרומי מגיע לחופי אורוגוואי בין החודשים אוגוסט ונובמבר. התצפית של יונקים אלה היא פעילות הולכת וגוברת מדי שנה ועקב הביקוש הרב מצד מקומיים ותיירים רבים הוצבו לאורך קו החוף בשנים האחרונות, תשעה פלטפורמות הנישאות מעל החולות הלבנים כדי שהתצפית תהייה נוחה ויעילה ככל שניתן וגם כדי להפיק את המרב מתצפיות מדהימות אל האופק , ולא רק לוותינים, גם כדי לתצפת גם על מני עופות ימיים , מעל בימות אלו נחווה תחושה של גן עדן עלי אדמות.

במהלך תקופה זו, ועקב האיזור החף מכל פגע, הלוויתן הזדווג וגם ייתן חיים לדורות הבאים, ובכך בהמשך הנקבה תיתן טיפול ושמירה ראשונית לצאצאיהם הקטנים כהכנה למסע ההגירה הממתין להם וכמובן הסכנות הכרוכות בהם. לכן חופי אורוגוואי הרגועים יחסית והאידיאליים , ולא בכדי המקום נבחר כ"יעד מועדף" על ידי יונקים אלו.

מחקרים שנעשו בחופי אורוגוואי, במחוזות רוצ'ה (Rocha) ומלדונדו (Maldonado) , הגיעו למסקנות שאחוז גבוה של לווייתנים ,מעבר לעובדה שהם עוברים במים הטריטוריאליים של המדינה, הם מבצעים את כל הפעולות הנדרשות כדי לתת חיים ראשונים לדורות הבאים.

סוג הלווייתן ה"מתארח" בחופי אורוגוואי- Franca- הוא גדול מלווייתן מסוג Orca , רק לשם השוואה הנקבה יכולה להגיע לאורך של 18 מטר, בעוד לווייתן מסוג Orca, מגיע רק ל 10 מ'

העור של יונקים אלה הוא בעובי של 1 סנטימטר ושכבת השומן פוחת בסוף הקיץ מ 70 ס'מ עד ל 17 ס'מ (!).

הסנפיר המוקם באיזור החזה של הלוויתן , זהה באופן מדהים לעצמות כף יד אנושית.

תקופת ההיריון היא 12 חודשים, בזמן שההזדווגות מתרחשת במים חמים, משם הם שוחים למים קרירים יותר כדי לחזור אחרי תקופת היריון ללדת במקום חם יותר.

האימא נשארת עם הרך הנולד קרוב ל 18 חודש ואחרי 24 חודשים מהלידה היא שוב חוזרת למים החמים כדי להזדווג שוב.

אופן פחות האגרסיבי לבחון ולתצפת על הלווייתנים הוא מהקרקע, בשיטה זו אין השפעה על סביבתו, שלא כמו בתצפיות על גבי הפלטפורמות הגדולות , דרך זו הצופה אינו פולש למרחבים הענקיים של הלוויתן , אם כי יש לקחת בחשבון שככל שיורדים למטה, שטח המרחב כמובן מצטמצם.

לחופי אורוגוואי נקודות תצפית אסטרטגיות טובות של פלטפורמות ומגדלים, שמהם ניתן לראות בעזרת משקפת או טלסקופ.

כאמור הזמנים הטובים ביותר לצפייה הם שעות הבוקר המוקדמות והשעות האחרונות של היום כאשר המים רגועים יחסית.

santuario

הנקודות הטובות והמומלצות ביותר ממוקמות ב:

  • פונטה דל אסטה Punta del Este
  • לה פלומהLa Paloma
  • לה פדררה, La Pedreda
  • קאבו פולוניו Cabo Polonio
  • פונטה דל דיאבלו Punta del Diablo

http://www.occ.org.uy/