נתחיל בהסבר קצר על המילה תיירות אקולוגית.

תיירות אקולוגית היא למעשה ביקור באיזורים טבעיים מבלי לעשות כל נזק לחי או הצומח שהם חלק בלתי נפרד מנוף זה.המטרה היא להנות ככל האפשר ממה שיש לטבע להציע, להעריך וללמוד את האיכויות של אזורים אלה.טיולים באיזורים עשירים אלו,זו גם חוויה אך יותר מהכל, ניתן לגלות דרך הטיולים האקולוגיים -תרבות שלמה על ידי קידום השימור הסביבתי,וכמובן הפקת השפעות הסביבה על החיים האורבניים. תיירות אקולוגית באורוגוואי עם מגוון רחב של סביבות טבעיות אשר נותרו ללא שינוי מאז שהם נוצרו וללא התערבות יד-אדם. ביקור במקומות אלו הוא חוויה המעניקה חיים וכמובן למידת הסביבה ושימורה.

אורוגוואי ידועה במסורת שימור של איכות הסביבה ובשל כך-אתרים אקולוגים הם ברמת סטנדרטים מאוד גבוהים וקפדניים בכל הנוגע לשמירת איכות הסביבה ולא בכדי היא נושאת בגאווה את אות ה"מדינה שומרת אקולוגיה"שניתנה לה בראשית שנת 2000 ,אחד מתקני התיירות העיקריים שלה. מאז מיושמת במדינה "מערכת לאומית של אזורים מוגנים (SNAP)", שבה חלקים מסוימים במגוון הביולוגי העשיר של הנופים הטבעיים שלה נשמרים במיוחד. כאשר השפעת אדם על הטבע ממוזער ככל שניתן, אזורים אלה הם אתרים מועדפים לתיירות אקולוגית, קידום תיירות ומודעת למורשת האקולוגית ותרבותית .

פעילויות ויעדי תיירות אקולוגית באורוגוואי

באורוגוואי,קיימות מספר חברות המעורבות בפעילות תיירות אקולוגית, ארגון טיולי צפרות, תיירות טבע,תיירות גיאולוגית (חקר האדמה) ,תיירות פלאונטולוגיה (מדע העוסקת בחקר המאובנים, שהם הסימנים הראשונים שהשאירו בעלי חיים וצמחים בשכבות האדמה השונות, בהם גם בעלי חיים שנכחדו). פעילות תיירות אקולוגית גדלה בכמות ובאיכות לאורך השנים.

בין המקומות היפים ביותר לבקר הם Humedales del Este (אגני המזרח), שהוכרז על ידי אמנת Ramsar כעולם שימור ביוספרי. אגנים אלו מלאי עצי דקל, הר ה- ombúes ומושבות גדולות של ציפורים מקומיות המגיעות לכאן לפגישות שלהם עם כל ציפורי הסביבה לשתות מהאגמים הנראים כמראה ,הפזורים באיזור.

אתרים נוספים בעלי עניין רב הם:

Quebrada de los Cuervos גיא העורבים :הבורות הכחולים של Cerro de las Animas, עמק עדן Valle Eden וגם el Salto del Penitente ,קבו פולוניו Cabo Polonio, האגנים של סנטה לוסיה los humedales de Santa Lucia וגם יערות הנהר השחור Bosques del Rio Negro- שטחים שמורים אלו מרכיבים את המערכת הלאומית של האזורים המוגנים של אורוגוואי.

בכל המקומות האלה אפשר ליהנות מהצמחייה הנדיבה והעצומה, חיות בר (בעיקר ציפורים) ותחומים שונים כגון: הליכה, טרקים, טיולי ספארי וצילום.הסיורים בטיולי הטבע נועדו לתור במקומות מבודדים אשר לא ניתן להגיע אליהם ברכבים. אורך הטיולים יימשכו בין שניים עד שלושה ימים, חיפוש אזורים שיאפשרו מעבר רגלי בין הגבעות ,יערות,דיונות,נהרות ,נחלים וביצות. ההפסקות או הקמת הקמפינג ייעשו במקומות המאפשרים זאת ,בו כל חברי הקבוצה חייב לתרום את חלקו להצלחת הטיול.

מפת שמורות טבע – אורוגוואי

מפת שמורות טבע – אורוגוואי

רשימת האזורים המוגנים של אורוגוואי :

Quebrada de los Cuervos יותר מ 4000 דונם של יערות ועמקים יפהפיים, שסווג כנוף מוגן מאז 2008 ממוקם במחוז Treinta y Tres בכביש מס 8 בקילומטר ה- 306,700.

Quebrada de los Cuervos

Esteros de Farrapos e Islas על נהר אורוגוואי

אחד המקומות המרתקים ביותר במחוז Rio Negro ואיזור החוף האורוגוואי. 6300 דונם של ביצות חוף שבו ניתן לראות שפע של ציפורים מקומיות בסביבתם הטבעית. על נהר אורוגוואי יש 24 איים ואיונים שונים אשר משנות את צורתם לפי כמות המשקעים העונתית-דבר יפה כשלעצמו. ניתן להגיע לכאן דרך הכפר San Javier (סן חוויאר) הממוקם בקילומטר ה-24 בכביש 24.

estero de farraposעמק ה-Lunarejo :ממוקם במחוז Rivera .זהו סיור מרתק עם יותר מ 20 אלף דונם של מדרונות, מערות ומפלי מים מוקפים בצמחיית מים בתולית טרופית. הגישה לכאן דרך כביש 30 כ-18 קילומטר מכביש 5.

עמק ה-LunarejoCabo Polonio קאבו פולוניו: אתר הנופש המרתק ביותר של מחוז Rocha הוא גם פארק לאומי מוגן, עקב הדיונות הנעות המפורסמות בעלות ערך רב -סלעים, חול, איים, יערות מקומיים, אזורים ימיים.הכניסה לקאבו פולוניו הוא בק"מ 264 של כביש 10.

Cabo Polonio קאבו פולוניוChamangá צ'אמנגה: אוצר חבוי במחוז Flores, מאופיין בכרי הדשא הפוריים שבו, כמה ביצות ויערות סביב מגוון ארכיאולוגי עשיר, המקום שבו יש את המספר הגדול ביותר של ציורי מערות מרוכזים. Chamangá נמצאת ממזרח טרינידד על כביש 3 בקילומטר ה-182.

Laguna de Rocha לגונה דה רוצ'ה: רק מחסום חול מפריד בין לגונה זו לבין האוקיינוס האטלנטי. מים רדודים (לא יותר ממטר וחצי) וסביבתה היפה מלאת כרי דשא ענקיים. ערבוב אקראי של מים מתוקים וימיים נותן ללגונה דה רוצ'ה מגוון ביולוגי מעניין ועצום. אחד המקומות הטובים ביותר Laguna de Rocha לגונה דה רוצ'הבאורוגוואי לצפרות, ולכן גם הוכרז "שמור ביוספרי" על ידי אונסק"ו. גישה על ידי הקילומטר ה-203.5 על כביש 9, דקות ספורות מ La Paloma.

Cerro Verde סרו ורדה: בסמוך לאוקיינוס, בין סנטה תרזה ולה קורונילה La Coronilla, גובהו המרשים של הר זה נותן חשיבות משמעותית הן אקולוגית והן ארכיאולוגית.האזור המוגן כולל את Punta Coronilla והאזור הימי הסמוך, שבו ניתן לתצפת על ציפורי ה-Gaviotines ייחודיים של אורוגוואי, כמו כן גם ניתן לתצפת על דולפינים ולווייתנים.

Laguna Negra –לגונה שחורה:

שמה מגיע מגווניה הכהים של לגונה זו,למרות המראה שלה,לגונה זו היא ביתם של רבים מן החי והצומח של האזור.חופים חוליים,ביצות וגן ורדים עצום הינם חלק מן הנוף המדהים של הלגונה השחורה.הגישה אליה דרך מספר 9 בין סנטה טרזה ופונטה דל דיאבלו.

Laguna Negra – לגונה שחורהלגונה דה קסטילוס Laguna de Castillos: גן העדן ותצפית לסוגי עופות שונים (מעל 200 סוגים!), מראת מים זו משתרעת לאורך אחד הנופים היפים ביותר של מחוז רוצ'ה שהוזכר קודם לכן. מ Barra de Valizas יוצאים סיורים ימיים באוניות עד איזור המוגן של לגונת de Castillos כניסה דרך כביש 10.

לגונה דה קסטילוס Laguna de Castillos

דייגי חסילונים בלוגנת de Castillos

בין מחוזות ריברה וטקוארמבו (Rivera / Tacuarembó) בקילומטר ה-407 של כביש 5 נמצאת פנינה בשם Laureles-Cañas (תרגום חופשי:עלי דפנה וקנים).הנוף המשגע מחבר בין מרכיביה היחודיים של אורוגוואי כגון קניונים,מצוקים ומפלי מים.מקום זה הינו בעל חשיבות אקולוגית בגלל הפעילות המסורתית המתבצעת שם ושימור הניב המקורי של האיזור : ה-Carimbau

ה-Carimbau

עלי דפנה וקנים-פינת חמד.

סן מיגל- San Migel: הפארק הלאומי היפה ממוקם רק כחמישה קילומטרים מעיירת הגבול-Chuy על כביש 19 בנוסף המצאות המצודה ההיסטורית המפורסמת ,פארק זה משתרע על פני 1500 דונם של נהרות,אגמים ולגונות יפהיפיות . ניתן לצפות על פארק זה עם הנוף סביב מחלקו העליון של גבעת Cerro Picudo הסמוך.

סן מיגל- San Miguel

מצודת San Miguel

יערות הנהר השחור : יערות מקומיים אלה ממוקמים בחלקיו הנמוכים יותר של הנהר השחור, בין סכר Palmar והמפגש שלו עם נהר אורוגוואי. זהו אזור טבעי שכמעט ולא נפגע על ידי פעילות אנושית, מה שהופך אותו לאחד מיערות הצמחייה העשירים ביותר במדינה.

Bosques del Rio Negro - יערות הנהר השחור

Bosques del Rio Negro – יערות הנהר השחור

מונטס דל קגואיי Queguay: ממוקם במחוז Paysandú, סדרת ההרים משתרעים על פני שטח של 53,000 דונם. הם נמתחים סביב נהרות Queguay הקטן והגדול (Grande; Chico) האיזור בעל מגוון רחב של יערות,ביצות שטחי מרעה ואגמים.באיזור זה נמצאו חפצי אינדיחנס (ילידי המקום), המלמדת על תרבות מקומית שחיה כאן לפני כ-600 שנה.

האגנים הירוקים של סנטה לוסיה

נהר סנטה לוסיה. כאן מצויים אגני חוף, חופים חוליים, איי הנהר, יערות, צמחייה מקומית ומצוקים סלעיים. זוהי הזדמנות מצוינת להתבונן במגוון רחב של חי וצומח, רק דקות מעטות מהעיר הבירה Montevideo עם תשתית טובה ושירותים שונים כדי להעביר יום שלם בחיק הטבע. ממוקם על כביש מס 1 לכוון העיר סנטיאגו ואסקז Santiago Vázquez , המקום חולש על שטחים של מונטווידאו, קאנלונס וסן חוזה גם יחד.

האגנים הירוקים של סנטה לוסיה - Humedales de Santa Lucía

האגנים הירוקים של סנטה לוסיה – Humedales de Santa Lucía

אי פלורס Isla de Flores: ממוקם בריו דה לה פלטה מול חופי מונטווידאו, 20 קילומטר מפונטה קארטאס.תרחיש בו ההיסטוריה והטבע משולבים יחד מאז המאה התשע עשרה .(כולל המגדלור שעדיין עומד על תילו). זהו מקום מועדף להתבונן בעלי חיים ימיים, כגון ציפורים ואריות ים. מפוארטו בוסאו (Puerto Buceo) יוצאים טיולים מאורגנים לאי (טל. 26-060-745).

אי פלורס - Isla de Flores

איסלה דה פלורס-מבט מהמגדלור

פינת Franquia בקירבת Bella Union אזור טבעי זה,הינו נקודת המפגש של נהר אורוגוואי ונהר Cuareim מולידים יחד מגוון ביולוגי פורה.ניתן להגיע דרך כביש מספר 3

פינת בקירבת - Rincón de Franquía

פינת בקירבת – Rincón de Franquía